Jdi na obsah Jdi na menu
 


prehrada.jpeg

Ubytování Frýdek-Místek -  Ubytování Soběšovice - Ubytování Beskydy

 

Žermanická přehrada

Soběšovice 

Nynější obec Soběšovice se v minulosti rozprostírala po obou březích řeky Luciny a náležela do bývalého okresu Český Těšín. Jeden z prvních záznamů o obci se datuje rokem 1227. Z té doby se připomíná dvůr Dolno-Soběšovický, na němž hospodařil Soběk, řečený Střela, který je pokládán za prvního kolonizátora a uspořadatele Soběšovic, od něhož údajně pochází pojmenování obce. Ve výčtu desátků z vratislavského biskupství se však nachází údaj o obci až z roku 1305.

 

V současnosti obec Soběšovice leží na pravém břehu Žermanické přehrady, na severovýchodě České republiky, asi 20 km od hranice s Polskem a 30 km od státní hranice se Slovenskem. Nejbližší města jsou:

  • Havířov – 7 km
  • Frýdek-Místek – 15 km
  • Ostrava – 25 km

 

Počet obyvatel k 1. 1. 2008 je 829 osob. Rozloha obce je 365 ha. Nejvyšší bod se nachází ve výšce 350 m.n.m.

 

Přehrada samozřejmě nabízí mnohem více, než je rybářské vyžití. Z vodních sportů na přehradě je zastoupen windsurfing i jachtaření. V okolí je několik tenisových kurtů, půjčoven lodí a volejbalových hřišť i lezecká stěna.

 

Dáváte-li přednost klidnějším činnostem, určitě nepohrdnete projížďkou na pramici nebo kánoi nebo vyrazíte do nedalekého Newport Ranche, kde se můžete projet v sedle na některém ze zdejších koní.

 

Na území obce Soběšovice se nachází Žermanický lom - přírodní památka - vznikl poměrně nedávno - při stavbě zdejší Žermanické přehrady,tj.  po roce 1957.  Nachází se poblíž hráze přehrady. Představuje v okolní kulturní krajině velmi významné biocentrum s mokřady, které jsou stanovištěm mnoha druhů rostlin a živočichů, které se již v běžné přírodě nevyskytují. S hráze Žermanické přehrady je rovněž překrásný výhled na Beskydy, (15 km). 

 

Náhledy fotografií ze složky Žermanická přehrada